چگونه رجاله، شاه شد؟ - قسمت 2

بمناسبت سوم اسفند، سالگرد کودتای انگلیسی ۱۲۹۹ و گماشتن دیکتاتور رضا پهلوی بر ایران، سلسله پرسش وپاسخهایی در این باب از امروز در سایت(rahimpour.ir) منتشر می شود. همه مفاد این گفتگو عینا مستند به اسناد و کتب منتشره داخلی وخارجی ناظر به عصر تاسیس رژیم پهلوی است

بمناسبت سوم اسفند، سالگرد کودتای انگلیسی ۱۲۹۹ و گماشتن دیکتاتور رضا پهلوی بر ایران، سلسله پرسش وپاسخهایی در این باب از امروز در سایت(rahimpour.ir) منتشر می شود. همه مفاد این گفتگو عینا مستند به اسناد و کتب منتشره داخلی وخارجی ناظر به عصر تاسیس رژیم پهلوی است:

(هرجا خشونت و خیانت است، رضا شصت تیر هست)
سوال) رضا پهلوی، زمان نهضت مشروطه، کجاست و چه می کند؟ زندگی شخصی اش چطور بوده؟ چه میکرده در عصر مشروطه؟

پاسخ) چاکری می کرد، مردم را میزد و مزد و درجه و اضافه حقوق می گرفت و وضعش که بهتر میشد هر چند وقت، یک زن تازه میگرفت. اولین ازدواجش در این دوره بوده است.

سوال) مگر چند ازدواج داشته؟

پاسخ) غیر از روابط پنهان با بعضی زنان که گاه سالها بعد فرزندی محصول این روابط پیدا شده که ادعا میکردند بچه او هستند(دست کم، سه مدعی، که توسط رژیم با پول یا زور، مجبور به سکوت شده بودند و بعد افشا شد)  علاوه بر آن،  او پنج ازدواج علنی داشته است. در چهار زن او که اختلافی نیست.
در شغل نظامی گری اش هم، ایشان حکم یکی از چماقهای دربار قاجار را داشت که زمانی تحت امر افسران روس، مشغول تعقیب و سرکوبی مشروطه خواهان بود و بعدها هم آلت فعل انگلیسیها در سرکوب ملتش.
در دوران محمدعلی شاه و قلع و قمع مشروطه خواهان، رضا پهلوی درخدمت ارتشی است که سر مجاهدان را  از بدنشان جدا می‌کردند و در توبره به تهران می فرستادند. هرجا خبری از  کشتار آزادیخواهان بود سروکله اش پیدا بود.

در محاصره تبریز علیه ستارخان و باقرخان، فرمانده مسلسل چی هاست. در کشتار انقلابیون جنگل و میرزا کوچک، دستش بخون مجاهدان آلوده است، در سرکوب نهضت کلنل تقی خان پسیان در خراسان و خلاصه هر جا جنایت و آدمکشی هست او هست. شیخ محمد خیابانی به دست همین نیروی قزاق به شهادت رسید در ماه هایی که رضاخان فرمانده کل قزاقها و آماده برای کودتای لندن می شد.

عرض کردم  ابتدا سالها برای دربار و روسیه، هموطنانش را میکشت، سپس سالها در خدمت انگلیسیها کشتار کرد تا ایران را به کنترل کامل آنها درآورد. در همین حصر اقتصادی و نظامی تبریز، چه کسانی یاران ستارخان و باقرخان را در سرمای زمستان با پای برهنه در بیابان می‌ بردند و اسیران را سر می بریدند؟

رضاخان، یک عمر در سپاه استبداد و استعمار، خون ریخت تا عاقبت، بعنوان گماشته غرب در راس رژیم جدید استبداد قرارگرفت.

سوال) بالاخره چگونه توانستند تبریز را سرکوب کنند؟ و رضا پهلوی چکاره بود؟

پاسخ) نتوانستند. حدود یک سال، شهر رامحاصره و تحریم و بمباران کردند اما جبهه مقاومت از هم نپاشید. یک دنیا جنایت علیه مشروطه خواهان کردند اما نتوانستند. ستار و باقر و بقیه مجاهدان مقاومت مردمی، شهررا علیرغم یازده ماه گرسنگی حفظ کردند.

سوال) ستارخان و باقرخان چه تیپ رجالی بودند؟ این دو سردار، از جمله نمادهای انقلاب مشروطه شده اند اما در تبلیغات بعضی گروههای مثلا ملی گرا یا چپ و...، مورد استفاده های شبه روشنفکری جریانات متعارضی قرار گرفته اند.

پاسخ) این بلا بر سر تحلیل کل نهضت مشروطه آمده است و تحریفهای تبلیغاتی و سیاسی ایدئولوژیک متعددی در مورد آن اعمال شد. به یک حرکت دینی و مردمی  برچسب های دروغ غیردینی و شبه روشنفکری غربی زدند.
ستارخان صریحاً و به تکرار اعلام می کرد که به فتوای مرجعیت نجف از جمله آخوند خراسانی وارد جهاد شده و دست از نبرد مقدس علیه اشغالگران خارجی و استبداد حاکمیت بر نخواهد داشت. بعدها هم یعنی پس از باصطلاح پیروزی صوری مشروطیت،  به دست همان جریان نفوذی در مشروطه خواهان در تهران، مجروح و خلع سلاح و سپس شهید شد و پیکرش را به وصیت خودش به کربلا و حرم سیدالشهدا علیه السلام بردند. قاتلان ستارخان، همان قاتلان شیخ فضل الله نوری یعنی امثال یپرم خان ارمنی، تروریست اسلام ستیز بودند.
 باقرخان، کسی است که پس از حماسه تبریز و پس از خیانت در پشت جبهه مشروطه خواهی، در جنگ جهانی اول با نیروهایش در کنار نیروهای مسلمان ایرانی و عثمانی به جهاد علیه روسیه و انگلیس در ایران و عراق رفت و در مسیر بازگشت ظاهراً توسط نفوذی ها به شهادت رسید.

عرض می کردم چگونه رضاخان همه جا در صف دشمنان آزادی واستقلال کشور بوده است.
  در عملیات علیه قیام اسلامی تبریز، رضا پهلوی فرمانده واحد مسلسل قزاق ها علیه جنبش بود و بحدی شهر را در محاصره و تحریم و قحطی و گرسنگی نگاه داشتند که زیر آتشباری،  مردم مظلوم یونجه می خوردند تا از گرسنگی نمیرند اما در برابر محاصره و بمباران و قحطی و بیماری و سرما و خیانت و اشغال، با استناد بحکم مرجعیت شیعه مقاومت کردند و تسلیم نشدند.

 

 سوال) گفتید اشغال، بنظر میرسد ارتش روس وانگلیس در ایران از نهضت مشروطه، سوءاستفاده در جهت اشغال کامل کشور کردند، نه؟

پاسخ) انگلیس و روسیه که بخش‌های مهمی از خاک کشور را از قبل، اشغال کرده بودند و در حکومت هم نفوذ جدی داشتند. اما پس از مشروطه در پشت جبهه بعضی جریانات مشروطه خواه هم کاملا نفوذ داشتند. ضمنا فراموش نکنید که جنگ جهانی اول و همین طور کشف نفت در ایران و فروپاشی دو امپراتوری در همسایگی ما یعنی روسیه تزاری و عثمانی، همه اینها نقش اساسی در آنچه بر سر ایران و قیام مشروطیت آمد، داشتند.

سوال) آمریکایی‌ها چه؟

پاسخ) هنوز نه بطورجدی. آنها تازه سروکله شان پیدا شده بود و هنوز فرصت حضور و ظهور علنا استکباری در ایران نیافته بودند و تظاهر رسمی آنها چیز دیگری بود. مثلا در همین تبریز، هوارد باسکرویل آمریکایی که مبلغ مسیحیت بود و آموزشهای ویژه نظامی و سیاسی دیده بود و داده بود و در پوشش فعالیت آموزشی در تبریز بعنوان یک پروتستان تبشیری و معلم مدرسه معمولی  فعالیت می‌کرد و یادتان نرود که کسروی را همین تیپ ها ابتدا کشف و حمایت کردند، در محاصره تبریز کشته شد. بعید است چنین نمونه هایی واقعا نگران ایران بوده باشند. بالاخره آمریکایی ها خیلی دیرتر از انگلیسی ها و روس ها رسیده بودند و باید در آشوبهای ایران و منطقه راه هایی برای نفوذ آینده می یافتند و یافتند. راجع به همین آدم هم قضاوتی ندارم ولی از او یک مجاهد آمریکایی مشروطه خواه  ساخته اند! او درتبریز، با تبلیغ تاریخ اروپا و آمریکا فرهنگسازی میکرد و میکوشید بچه مسلمانها را  مسیحی کند. اما آمریکا آنوقت هنوز محتاط و پوشیده عمل می کرد و دو چهره بود.

 

نظرات

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد

capcha