چاپ        ارسال به دوست

جدید چاپ کتاب حسین(ع) عقل سرخ

كتاب "حسين(ع) عقل سرخ" شامل سه نوبت گفت‌وگو با استاد حسن رحيم‌پور (ازغدي) است كه روزهاي نهم، دهم و يازدهم محرم سال هشتاد در

شبكه اول سيما انجام گرفته است .

    . جنبشی برای پیروز نشدن (معادله‌ی تکلیف و نتیجه)

"حسین (ع) عقل سرخ" به چاپ 27 رسید

كتاب "حسين(ع) عقل سرخ" شامل سه نوبت گفت‌وگو با حسن رحيم‌پور (ازغدي) است كه روزهاي نهم، دهم و يازدهم محرم سال هشتاد در شبكه اول سيما صورت گرفت. اين مجموعه با تمركز بر تحليل نهضت کربلا مشتمل بر سه گفت‌وگوي پيوسته است كه با عناوين "با عقل در عاشورا"، "عاشورا  پايان تاويل" و "حسين(ع) از مستضعفان مي‌گويد"، تدوين و انتشار يافته‌است.

اين مجموعه که روایتی تحلیلی از واقعه‌ی تاریخ‌ساز عاشوراست به بررسي اين پرسش مي‌پردازد كه پس از ارتحال پیامبر اکرم(ص) کدام دلایل و عوامل منتج به اين شد كه معادله‌ی قوا در عرصه‌ی سیاست زیر و رو شده، درک مردم از مشروعیت به کل تغيير يابد و همه امور به گونه‌اي دگرگون شود كه معروف در مسند منكر نشيند و منكر رنگ معروف بگيرد و عدالت و ولایت در جامعه‌ی ديني بر سر نیزه رود.

رحيم‌پور ازغدي در بخش ديگري از اين مجموعه به تفسیر خطبه‌ی گران‌مایه‌ی سيدالشهدا(ع) در منا مي‌پردازد و مستند به بازخواني این خطبه، نقش علماي دين و خواص جامعه را در عرصه‌ی امر به معروف و نهي از منكر تبيين كرده و متذکر می‌شود: "اگر اصل امر به معروف و نهى از منكر، يعنى نظارت دائمى و انتقاد و اعتراض و تشويق به خيرات و عدالت و مبارزه در برابر ظلم و بى‏عدالتى و تبعيض اجرا بشود، سایر فرايض و تكاليف الاهى نيز اجرا مى‏شود."

از دیگر مواردی که در این سری گفت‌وگوها مد نظر قرار گرفته است تبیین مولفه‌های سیاست‌ورزی دیندارانه است. مولف ضمن تبیین هویت دولت دینی، این شبهه را بررسی می‌کند که تشکیل دولت‌های دینی و ارزشی در عرصه‌ی سیاست، گونه‌ای رویاپردازی و اتوپیاباوری است یا رسالت گران‌قدر و هدف ممکنی است که باید به وقوع پیوندد؟ وی ضمن نقادی و رد این شبهه، با استناد به روایت‌های متعددی که برگزیده است، در نهایت این قضیه را متذکر می‌شود که فقط افرادى مى‏توانند حكومت مورد تایید دين را تشكيل دهند و برقرار کنند كه اهل سازش‌كارى و رياكارى نباشند؛ افرادى كه با گروه‌هاى فاسد در عرصه‌ی سیاست و سرمايه‏داری‌های نامشروع معامله نكرده و محافظه‏كار نباشند.

نشر "طرح فردا" به بهانه‌ی فرا رسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان و شهدای نهضت عشق و عدالت، چاپ بيست و هفتم كتاب "حسين(ع) عقل سرخ" را منتشر كرد. گفتنی است این کتاب در 4000 نسخه و به قیمت 3000 تومان بازنشر یافته است.

 


١٦:٠١ - يکشنبه ٢٨ آبان ١٣٩١    /    عدد : ٣٧٩١٨    /    تعداد نمایش : ٤٧٥٠


کاربر مهمان
1392/09/05 22:37
3
25
آفرین بر سرباز ولایت استاد عزیز همواره در پناه آقا امام زمان عج الله تعالی فرجه باشید
کاربر مهمان
1392/08/17 7:24
1
30
خدا استاد رحیم پور را حفظ و امثال او را زیاد گرداند.
کاربر مهمان
1392/08/13 6:10
1
27
استاد اجرتان با ابی عبدالله
کاربر مهمان
1392/07/11 11:1
6
16
من هميشه اعتقاد داشته و دارم كه 124000 پيغمبر، در عصر ما هم موعظه ميكنند و شما يكي از آنهائيد. . .
کاربر مهمان
1392/04/06 16:40
3
40
استاد ما به شما افتخار میکنیم
کاربر مهمان
1391/11/09 12:34
3
49
بسم الله الرحمن الرحیم استاد ارجمند دکتر حسن رحیم پور ازغدی سلام علیکم استاد این را بدان که کم نیستند جوانانی که شبهایشان را با نوای روشنگرانه شما به صبح می رسانند .
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج